Apple ve Google, Koronavirüsle uğraş için güçlerini birleştirdi! İşte COVID-19 temas izleme teknolojisi

-

Apple ve Google, yeni tip Koronavirüs'ün yayılımını azaltmak için iş birliği yaptıklarını duyurdu. İki şirket ortaklaşa geliştirdiği Bluetooth tabanlı COVID-19 temas izleme API'leri sayesinde (uygulama programlama arayüzleri), iOS ve Android kullanıcılarını yakın markaja alacak.

Kullanıcı kapalılığının ve güvenliğinin merkeze oturtulduğu girişim, devletlerin ve sıhhat kuruluşlarının Koronavirüsün yayılımını azaltmasında kıymetli rol oynayacak. Çünkü yerkürenin en çok kullanılan iki mobil işletim sisteminin iOS ve Android işletim sistemleri olduğunu göz önüne aldığımızda, elde edilecek veriler virüsün takip edilmesi ve denetim altına alınması noktasında hayli kolaylık sağlayacaktır.

Kaldı ki COVID-19 bulaşılıcığı hayli yüksek bir virüs olduğu için virüsten etkilenen bireylerin yakın takibe alınması ve bu şahısların izole edilmesi hayati noktada değerli. 

Bluetooth tabanlı temas izleme teknolojisi Koronavirüs ile savaşta dinamik rol oynayacak

Apple ve Google'ın üzerinde çalıştıkları COVID-19 temas izleme teknolojisine ait paylaştığı haberler şu formda:

COVID-19 virüsten etkilenen bireylerle yakın temas durumunda bulaşabildiği için kamu sıhhati yetkilileri, temas izlemeyi yayılmanın önlenmesinde pahalı bir araç olarak kabul ediyor. Tüm yerküreden çok sayıda önde gelen kamu sıhhati yetkilisi, üniversite ve sivil topluluk kuruluşu, isteğe bağlı bir temas izleme teknolojisi geliştirmek için değerli çalışmalar yapıyor. Apple ve Google, bu çalışmaları daha da ileri taşımak gayesiyle temas izlemeye yardımcı olacak API’lar (uygulama programlama arayüzleri) ve işletim sistemi seviyesinde teknolojiler içeren kapsamlı bir tahlile imza atıyor. Acil muhtaçlığa karşılık verebilmek için bu tahlilin iki aşamada pratiğe geçirilmesi ve kullanıcı saklılığı konusunda güçlü bir muhafazanın sağlanması planlanıyor. 

Öncelikle, Mayıs ayında her iki şirket de kamu sıhhati yetkililerine ilişkin pratikleri kullanarak Android ve iOS aygıtları arasında birlikte çalışabilirliğe imkan veren API’lar sunacak. Kullanıcılar bu resmi tatbikleri aygıtlarındaki tatbik mağazalarından indirebilecekler.

Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek 2. aşamada ise Apple ve Google birlikte çalışarak bu işlevi temel platformlara entegre edecek ve daha geniş bir Bluetooth tabanlı temas izleme platformu sunacaklar. Bu aşama, API’dan daha güçlü bir tahlil olacak ve isteğe bağlı olarak daha çokça bireyin katılmasına imkan verirken daha geniş bir pratik ekosistemiyle resmi sıhhat yetkilileri arasında etkileşim sağlayacak. Bu çalışmada zımnilik, şeffaflık ve kullanıcının müsaadesi büyük değer taşıyor ve ilgili paydaşlara danışarak bu işlevleri geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. İlgililerin tahlil edebilmesi için çalışmalarımız hakkındaki haberleri açık bir halde yayınlayacağız.

Apple ve Google’da hepimiz, bu sürecin iş birliği içinde yerkürenin en acil dertlerinden birini çözmemiz için hiç olmadığı kadar kıymetli bir devir olduğunu düşünüyoruz. Geliştiriciler, devletler ve kamu sıhhati tedarikçileri ile yakın bir iş birliği içinde çalışıp teknolojinin gücünden yararlanarak tüm yerkürede COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmayı ve günlük hayatta sıradana dönüşü hızlandırmayı umuyoruz. 

T.C. Sıhhat Bakanlığı'nın Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu ve tüm GSM operatörleriyle ortaklaşa yürüttüğü Pandemi İzolasyon Takip Girişimi de Koronavirüs salgının zayıflatılması ve enfekte olmuş bireylerin izolasyonunun kontrolünde kullanılıyor.

Bu bağlamda Google ve Apple'ın geliştirmiş olduğu API'ler bakanlığın Pandemi İzolasyon Takip Projesi'ne entegre edilerek, Türkiye'nin Koronavirüsle uğraşı daha da güçlendirilebilir. 

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments