Dune sinemasından birinci fotoğraflar ve detaylar yayınlandı

-

Bu yılın sonlarına gerçek yayınlanması beklenen yeni Dune uyarlamasından birinci fotoğraflar yayınlandı. Vanity Fair tarafından bugün paylaşılan manzaralarda, çöl gezegeni Arrakis'i birinci defa görme fırsatı yakalıyoruz. Ayrıyeten Jason Mamoa, Zendaya, Javier Bardem, Josh Brolin üzere sinemanın varlıklı oyuncu takımından değerli isimler de görülüyor.

Yayınlanan yeni fotoğraflar umumî manasıyla Arrakis'ten alınmış. Dün paylaşılan birinci kare bildiğiniz üzere Caladan gezegenindendi. Yeni görsellerde, stillsuit isimli, Arrakisli kişileri şiddetli çöl koşullarına karşı koruyan giysiler dikkat çekiyor. Denis Villeneuve ve ekibi, Arrakis gezegenini beyaz perdeye çok uygun bir formda aktaracak üzere. Çevre medyada da serinin hayranları umumî mealiyle olumlu tahliller yapmış.

Birinci kitap, iki sinema formunda uyarlanıyor

Vanity Fair'da taraf alan açıklamalara nazaran bu yıl vizyona girecek olan sinema, birinci Dune kitabının yarısını beyaz perdeye uyarlayacak. Burada It ve It: Chapter Two sinemalarına benzeri bir strateji izlenmiş. Hususla ilgili konuşan direktör Denis Villeneuve,”Kitabın uyarlamasını tek bir sinema halinde yapacak olsaydım bu itilafa evet demezdim. Dune'un yerküresi dayanılmaz kompleks. Bu yerküre gücünü detaylardan alıyor.” formunda konuştu.

Denis Villeneuve, kitaptaki karakterleri beyaz perdeye aktarırken kimi küçük değişiklikler yapıldığını belirtiyor. Örneğin Stellan Skarsgard tarafından canlandırılan Baron'un, kitaplarda 'karikatüre kaçan' karakterine biraz daha gerçekçi bir boyut kazandırılmış. Öbür taraftan Paul Etreides'in anası Lady Jessica'nın ise sinemada kitaplara nazaran daha ziyade role sahip olacağı belirtiliyor.

Gayrı taraftan kitaplarda ünlü ekoloji mütehassısı Dr. Liet Kynes'in ise cinsiyeti değiştirilmiş. Kitaplarda beyaz bir erkek olarak betimlenen Dr. Kynes'i, sinemada siyahi bir hatun olarak izleyeceğiz. 

Kynes'i canlandıran oyuncu Sharon Duncan-Brewster, mevzuyla ilgili,”Denis bana, oyuncu takımında gereğince hatun olmadığını söylemişti. Kitaplara baktığımızda Kynes'i, kişiler arasında barışı sağlayan, barışı devam ettiren birisi olarak görüyoruz. Hatunlar bu hususta çok yeterlidir, münasebetiyle Kynes neden bir hatun olamasın? Yahut Kynes neden bir bayan olmamalı?” biçiminde konuştu.

“Bugüne kadar üzerinde çalıştığım en güç şey”

Denis Villeneuve, Dune uyarlamasının kendisi için kıymetinden bahsederek,”Politika, diyanet, ekoloji, maneviyat üzere mevzuları ele alan bir kitap. Bence bu nedenle bir sinema uyarlamasını çekmek çok çetin. Dürüst olmam gerekirse, bu sinema katiyen açık ara farkla bugüne kadar üzerinde çalıştığım en güçlükle şey.” formunda konuştu.

Dune uyarlamasının oyuncu kadrosunda Timothee Chalamet (Paul Atreides) Jason Momoa (Duncan Idaho), Rebecca Ferguson (Laddy Jessica), Zendaya (Chani), Dave Bautista (Glossu 'Beast' Rabban), Josh Brolin (Gurney Halleck), Javier Bardem (Stilgar), Oscar Isaac (Duke Leto Atreides) ve Stellan Skarsgård (Baron Vladimir Harkonnen) gibi ünlü isimler konum alıyor.

Dune sinemasının gösterim tarihi 18 Aralık 2020 olarak ayarlanmıştı; lakin koronavirüs nedeniyle bu sinemanın de elbette ertelenme ihtimali bulunuyor.

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments