iPhone 9 özellikleri ve fiyatı nasıl olacak?

-

2016 yılının Mart ayında iPhone SE ile kullanıcıların küçük ekranlı akıllı telefon beklentisine cevap veren Apple’ın iPhone SE 2 veya birçok kişinin alışamadığı yeni adıyla iPhone 9 modelini tanıtmasına kısa bir süre kaldı. Corona virüsü nedeniyle tanıtımı geciken iPhone 9 özellikleri ile SE serisine benzemeyecek. Ek olarak iPhone 9 fiyatı ile kullanıcıların gönlünde taht kurmayı başaracak.

İsim karmaşası ile başlarsak: Apple’ın küçük ekrana ve uygun fiyata sahip olan yeni telefonu ilk etapta iPhone SE 2 olarak bekleniyordu. Ancak, son dönemde tüm sızıntılarda cihazın iPhone 9 olarak adlandırılacağı dile getiriliyor.

iPhone 9 özellikleri

Kullanıcılar küçük ekranlı bir telefon istiyor olsa da, günümüzde 4 inç gibi artık tercih edilmeyen bir boyuta dönmeyi mantıklı bulmayan Apple tercihini iPhone 8 boyutlarından yana kullandı. Yani iPhone 9’da 4.7 inçlik bir ekran yer alacak.

Bu ekranın LG tarafından üretilmesi beklenirken, kullanıcılar performans konusunda herhangi bir eksiklik hissetmeyecek. Zira, Apple’ın uygun fiyatlı bu modeli iPhone 11 serisine güç veren Apple A13 Bionic işlemciden güç alacak.

7 nm+ fabrikasyon süreci ile üretilen bu altı çekirdekli işlemcinin çalışma frekansı, 2.65 GHz’e ulaşabiliyor ve 4 çekirdekli bir grafik birimini bünyesinde barındırıyor. 3 GB RAM’e sahip olan bu telefon ile Apple uzun bir süre sonra parmak izi okuyucuya dönmüş olacak. Zira, iPhone 8 ile neredeyse aynı tasarıma sahip olacağı için Face ID‘nin yerini tekrar Touch ID alacak.

Apple uygun fiyatlı telefon stratejisini hayata geçirebilmek için arka tarafta tek kamera ile karşımıza çıkacak. Bunun iPhone 8’de karşımıza çıkan kamera ile aynı olması beklenirken, ekran tarafında 3D Touch özelliğine veda edeceğiz.

64 GB ve 128 GB olmak üzere iki depolama seçeneği sunulması beklenirken, üç farklı renk seçeneği karşımıza çıkacak. Cihazın boyutları ise 138.55 mm x 67.4 mm x 7.8 mm olacak. Bu kapsamda iPhone 8’e kıyasla 0,5 mm kalın olacak.

iPhone 9 fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 9 fiyatı için beklentiler 399 dolar. Bu ABD pazarında iPhone 11 serisine kıyasla çok uygun bir fiyat etiketi ve çok yüksek satış rakamları anlamına geliyor. Ülkemizde vergileri ve geliş fiyatını göz önüne alacak olursak, 4500 – 5000 TL civarında bir fiyat etiketi ile karşılaşmamız kaçınılmaz görünüyor.

Özetle: iPhone SE kullanıcıları için aynı tasarımda güncel bir model yani 4 inçlik bir iPhone görme ihtimalimiz artık yok. iPhone 9 kısa bir süre sonra piyasaya sürüldüğünde iPhone 6, 6s ve 7 kullanıcılarının neredeyse aynı tasarım ve boyutları koruyarak çok daha güçlü bir donanıma geçiş yapmasını sağlayacak.

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments