Lise mekteplileri uzaktan eğitimle “uluslararası bilişim teknolojileri” sertifikalarına sahip olabilecek

-

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise talebelerine yönelik değerli bir açıklamada bulunarak, bilişim teknolojileri meydanında memleketler arası sertifika alabileceklerini söyledi.

Bakan Selçuk, muallimler için açılan 17 milletlerarası akredite yazılım sertifika programının lise kademesindeki talebelerin de erişimine sunulmasına ait başlattıkları çalışmanın tamamlandığını söyledi. Bakanın yaptığı açıklamada “Lise talebelerimiz için uygun bir haberim var; bilişim teknolojileri yerinde memleketler arası sertifika alabileceksiniz. Müracaatlar online, eğitim uzaktan, sertifikalar bizden. Derinleşmek, kendine yatırım yapmak sizden” tabirleri yan aldı.

Başlatılan uzaktan eğitim milletlerarası eğitim sertifika programlarının, milletlerarası yazılım firmalarının akredite sertifikalarını alarak yetiştirilen hocalar ve yazılım eksperleri tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Bu sertifikalara sahip talebelerin gerekli derinleşmeyi sağlamaları halinde yerkürenin dört bir yanında bilişim teknolojileri yerinde istihdam kapılarını aralayabileceklerini söyleyen Ziya Selçuk, açıklamasının devamında şu tabirleri kullandı:

2023 Eğitim Vizyonu amaçları doğrultusunda hocalarımızın ve evlatlarımızın akademik ve kişisel gelişimlerinin ulusal ve memleketler arası sertifikalı eğitim programlarıyla desteklenmesi maksadıyla yerkürenin önde gelen yazılım firmalarıyla bir seri iş birliği itilafı yaptık. Evlatlarımıza bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve yeni pratikler konusunda dijital beceriler kazandırmak ve teknoloji üreten nesiller yetiştirmek için bu sahada milletlerarası muteberliği olan sertifikasyonlu eğitimlerin verilmesiyle bilişim teknolojileri sahasında yetişmiş bireylerin ilmî birikimlerinin paylaşılarak yeni fikirlerin üretilmesini hedefledik.”

Mekteplilerin alabileceği uzaktan eğitim programları şöyle:

  • Python Eğitimi: Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Cisco iş birliğinde gerçekleştirilen hoca eğitimleri sonucunda eğitici sertifikası alan hocalar tarafından verilecek eğitim ile mekteplilerin yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data üzere birçok kısımda tatbik geliştirme becerilerinin artırılması hedefleniyor.
  • Google Dijital Atölye: Google iş birliğiyle yürütülen programla lise talebelerinin Google Dijital Atölye’de mahal alan milletlerarası sertifikalı dijital pazarlama/girişimcilik eğitimi başta olmak üzere dijital güvenlik, kodlama ve makine tahsiline yönelik eğitim programları ile dijital becerilerinin artırılması amaçlanıyor.
  • Herkes Kod Yazabilir Swift Playgrounds: Apple iş birliğiyle yürütülen programla 8 yaş üstü evlatların haber ve becerilerinin artırılması planlanıyor. Bu eğitim ile evlatların kod yazma, algoritma üretebilme ve farklı meseleleri çözebilme becerilerinin geliştirilmesi planlanıyor.
  • Herkes Yenilikçi İşler Yapabilir: Apple iş birliğiyle yürütülen programla talebelerin çizim, müzik, görüntü ve fotoğraf aracılığıyla kendilerini tabir etme becerilerinin artırılması amaçlanıyor.

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments