MacBook bataryaları daha uzun ömürlü olacak: iPhone’lardaki pil sıhhati idaresi MacBook’lara geliyor

-

Önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan macOS Catalina 10.15.5 güncellemesiyle birlikte, iPhone'larda gördüğümüz pil sağlığı ve uygunlaştırılmış pil sıhhati özelliğinin bir gibisi, MacBook'lar için tasarrufa sunulacak.

Bu sayede üçüncü parti yazılımlara gerek kalmadan bataryalarının durumu hakkında malumat edinebilecek olan kullanıcılar, pil sıhhati idaresi özelliğiyle de daha sağlıklı bir bataryanın kapılarını aralayacak. 

MacBook kullanıcıları bataryalarının sıhhatinden haberdar olacak

macOS Catalina 10.15.5'in 2. geliştirici beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte ortaya çıkan pil sıhhati idaresi, önümüzdeki haftalarda güncellemenin final sürümünün yayınlanmasıyla MacBook'ların sistem tercihlerinde nokta alan kuvvet tasarrufu kısmına eklenecek.

macOS Catalina 10.15.5 güncellemesini alacak tüm MacBook aygıtları, bataryanın yıpranmışlık durumunu gösteren pil sıhhati özelliğine kavuşacakken, bataryanın eskime suratını düşürmek için olan pil sıhhati yönetimi özelliği ise sadece Thunderbolt 3 portu üzerinden şarj olan MacBook'lar içinkullanıma sunulacak. 

Bu da demek oluyor ki pil sıhhati idaresi özelliğinden, sadece 2016 MacBook Pro ve daha sonrası MacBook Pro modelleri ile 2018 MacBook Air ve daha sonrası MacBook Air modelleri istifade edecek.

MacBook pil sıhhati idaresi nasıl çalışacak?

iPhone'larda olduğu üzere MacBook'lar da lityum iyon pillerden güç alıyor. Bu piller, eski nesil pil teknolojileri ile karşılaştırıldığında daha süratli şarj olur, uzun vade dayanır ve küçük boyutta daha çokça pil ömrüne imkan sağlayan yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir. Ama tüm şarj edilebilir piller gibi lityum iyon piller de sarf gereci bileşenleridir.

Hasebiyle lityum iyon piller kimyasal olarak yaşlandıkça daha az şarj tutmaya başlar. Bu da MacBook'un şarjının daha kısa vadede bitmesine neden olur. Sıcaklık ve şarj döngüsü üzere etmenler bu süreci etkilerken, birkaç ufak noktaya dikkat edildiği takdirde pil sıhhatini daha uzun mühletler koruma edebilmek de mümkün. İşte Apple'ın geliştirmiş olduğu pil sıhhati idaresi de bu noktaya ayak basıyor. 

macOS Catalina 10.15.5 güncellemesiyle birlikte, MacBook'lara gelecek olan “pil sıhhati yönetimi” özelliğinin çalışma mantalitesi şu formda: Tertipli olarak bataryanın çalışma sıcaklığı ve kullanıcının şarj alışkanlıkları inceleniyor. Elde edilen veriler makine öğrenmesiyle tahlil edilerek, pilin yıpranmasını geciktirebilmek için MacBook'un optimize edilmiş bir seviyede şarj olması sağlanıyor. Bu da pilin daha uzun mühletler sağlıklı kalması için batarya mühletinden feragat etmek manasına geliyor. 

Yani “pil sıhhati yönetimi” özelliği açıkken, MacBook'un %100 şarj olmayacağı, sistemin öngördüğü en optimal seviyede elektrik akımının kesileceği demek oluyor. Şimdi tasarrufa sunulmamış olsa da bu özelliğin açık ya da örtük olmasının, MacBook'ların performansı üzerinde hiçbir tesir yaratmayacağı varsayım ediliyor.

Bu noktada kullanıcı mahremiyetine kıymet verdiğini söz eden Apple, anonim olarak kaydedilen şarj datalarının kullanıcı müsaadesi olmaksızın asla Apple ile paylaşılmayacağını, tüm şarj olgularının cihazda tutulacağını söylüyor.

MacBook pil sıhhati idaresi nasıl açılır/kapatılır?

Entegrasyonlu MacBook cihazlara macOS Catalina 10.15.5 güncellemesi kurulduğunda, “pil sıhhati yönetimi” özelliği sistem tarafından otomatik olarak faal edilmekte. Haliyle MacBook cihazındaki “pil sıhhati yönetimi” özelliğini kapatmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki adımları izleyebilir.

  1. Ekranın sol üst bucağındaki Apple logosuna tıklayınız.
  2. Açılan sahifeden sistem tercihlerini seçin ve ardından kuvvet tasarrufu simgesine tıklayın.
  3. Artık de pil sıhhati düğmesine tıklayın.
  4. Açılan pencereden pil sıhhati idaresi seçimini kaldırın ve tamama tıklayın.

MacBook pil sıhhati özelliği ne devir ve hangi modellere gelecek?

Şu anda macOS Catalina 10.15.5'in 2. geliştirici beta sürümünde mevcut olan pil sıhhati özelliği, önümüzdeki haftalarda çıkacak olan final sürüm ile birlikte, 2015 ve daha yeni MacBook modellerinde bölgesini alacak.

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments