NASA, Dünya’ya en çok benzeyen gezegeni buldu: İşte detaylar

-

Milletlerarası astronomlardan oluşan bir küme araştırmacı, Güneş Sistemi’nden yaklaşık 300 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yerküre gibisi yeni bir ötegezegen keşfetti. Çarşamba günü Astrophysical Journal’da yayınlanan çalışmaya nazaran, Kepler-1649c isimli gezegenin, yaşama elverişli olma ihtimali hayli yüksek.

Kepler-1649c gezegeni Yerküre’nin 1,05 katı orantısında bir büyüklüğe sahip, yani neredeyse birebir boyutlarda olduğu söylenebilir. NASA’nın tabirlerine nazaran gezegen, al cüce cinsindeki bir yıldızın etrafında bulunuyor. Kepler-1649c’nin, yıldızı etrafındaki bir tam çeşidini yalnızca 19,5 günde tamamladığı belirtilmiş. 

Al cüce çeşidindeki yıldızlar Güneş’e nazaran çok daha küçük ve sönük olduğu için Kepler-1649c’nin yıldızına yakın bir konumda bulunması iyi bir şey. Kepler-1649c’nin yıldızından aldığı yekun ışığın, Yerküre’nin Güneş’ten aldığı ışığın %75’ine tekabül ettiği varsayım ediliyor. Araştırmacıların tabirlerine nazaran bu durum, Kepler-1649c’nin, yıldızının yaşanabilir bölgesinde* olduğu mealine geliyor.

Kepler-1649c yüzeyinden temsili manzara:

NASA, Kepler-1649c için “boyutları ve varsayımı sıcaklığıyla Yerküre’ye en çok benzeyen ötegezegen” sözlerini kullanmış. Bu meydanda rekorun bir evvelki sahibi geçtiğimiz yıl keşfedilen Teegarden b gezegeniydi. Teegarden b de yeniden bir al cücenin etrafında bulunuyordu. Lakin Teegarden b ‘sadece’ 11 ışık yılı uzaklıkta konum aldığı için görece daha ümit verici bir aday olduğu söylenebilir.

Al cücelerin ötegezegen arayışlarındaki kıymetinden bahseden önder araştırmacı Andrew Vanderburg,”Kırmızı cüceler galaksimizde neredeyse her yerdeler. Bu şekil yıldızların etrafında şu ana kadar birçok farklı küçük, yaşanabilir olma ihtimali olan kayalık gezegenler bulduk. Bu etkenleri düşünecek olursak bu biçim gezegenlerden birisinin Yerküre üzere olma mümkünlüğü biraz daha umut verici görünüyor diyebiliriz.” halinde konuştu.

Kepler-1649c’nin keşfi, isminden de anlaşılacağı üzere Kepler Uzay Teleskobu sayesinde yapılmış. ‘Gezegen avcısı’ Kepler, aslında 2018 yılında vazife müddetinin sonuna gelmişti ancak teleskobun gönderdiği doneler hala incelenmeye devam ediliyor. NASA, Kepler-1649c’nin de nokta aldığı olguların aslında bundan yıllar evvel incelendiğini lakin bir algoritma kusuru nedeniyle keşfin o periyotlar ortaya çıkmadığını belirtti. Araştırmacıların 2. kere olguları tahlil etmesinin akabinde keşif gerçeklemiş.

Bilim kişileri önümüzdeki devirlerde Kepler-1649c gezegenini daha detaylı bir halde incelemeye çalışacak. Gezegenin atmosferik yapısı yahut yüzey suları üzere hususlarda şu an için pek bir habere sahip değiliz. Bildiğiniz üzere oksijen ve su ömrün olmazsa olmazları. Boyutları ve yıldızına yakınlığı kusursuz olsa dahi bir gezegen yeterli bir atmosfere sahip değilse hayat umutları da suya dökülüyor.

Astropyshical Journal makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

*Astronomide bolca duyduğumuz “yaşanabilir bölge” sözü bir yıldızın, yörüngesindeki bir gezegenin yüzeyinde likit halde su bulundurmasına imkan tanıdığı alan yahut uzaklık manasına geliyor. Örneğin bir yıldız ne kadar büyük yahut ne kadar küçük olursa bu yıldızın yaşanalabilir yeri de ona nazaran yıldıza yakın yahut uzak oluyor. 

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments