Nvidia entegre AMD GPU’larına karşı Turing tabanlı MX450 hazırlığında

-

Nvidia MX serisi GPU’larıyla tutarlı fiyata giriş seviyesi oyuncu dizüstüsü almak isteyenlere şık seçenekler sundu. Buna rağmen AMD’nin ve Intel’in piyasada yarışması kızıştırması firmayı yeni bir adım atmaya itti.

TU117 kullanılabilir

Gelen sızıntılara nazaran Nvidia Turing mimarili MX450 hazırlığında. TU117 GPU’sunu temel alacak kart bu haliyle masaüstü GTX 1650, GTX 1650 GDDR6, ve GTX 1650 Mobil’le tıpkı yongayı temel alıyor. Buna rağmen CUDA çekirdeği tarafında 896’dan 768’e düşüşten bahsedilmekte.

Gayrı taraftan giriş seviyesi kartın kırpılan bir sair yanı ise bellekleri olabilir. Teste 540 MHz’de giren GPU’nun 2 GB GDDR6 belleğinde kapasiteye ek olarak frekansta da kırpmaya gidilerek 10 Gbps seviyesine düşülmüş.

Başkaca bellek olgu yolu da 64 bit’e indirilerek bant genişliği de kısıtlanmış. Şirin TU117'nin bant genişliğinden elde edeneceği kazanım anlaşılan bir seviyeden sonra epey küçük bir nispette kalıyor. GTX 1650 GDDR6 örneğini hatırlayalım. Yeniden de şayet olsaydı 128-bit olgu yolunun yararının hissedilir seviyede seyretmesi beklenen.

İlginizi Çekebilir GDDR6 bellekli GTX 1650 incelemesi: Yeni kart %10’a kadar daha süratli

PCIe 4.0 destekli olabilir

25 watt’lık TDP bütçesine sığdırılan MX450’nin  7 Gbps bellekli ve frekans başlığında ayrışan bir varyantı da konuşulurken kartların PCIe 4.0 arayüzüyle gelme ihtimali şaşırtıcı. Birinci iddialara nazaran GTX 1650’nin %80-90’ı gücünde olması beklenen kartın Intel’in mevcut iGPU’sunun 2 katı performansla gelecek Xe tahliliyle yarışması ise merak konusu.

Nvidia giriş seviyesini güncelleme nedeni

Çünkü MX serisi ekran kartları umumide Intel işlemcili dizüstülerde tercih ediliyor. Kendisinden daha az güç tüketip emsal performans sunacak giriş seviyesi bir kartı kimse istemez. İlerleyen günlerde oluşabilecek tablo yeşil ekibi bu türlü bir güncellemeye itmiş olabilir.

Dahası Pascal mimarili MX350 Picasso APU’larına %70 üstünlük kurmasına rağmen şimdiki Renoir APU’larından R7 4800U’da bulunan Vega üniteleri MX 350’nin %95’i seviyesine ulaşmış durumda.

25 watt TDP içerisinde sunulan güçlü işlemci ve giriş seviyesi kartlarla uzunluk ölçüşen iGPU hayli heyecan verici. Dahası Ryzen 9 4900U’la kıyaslamada bu daha da ilgi cazip bir hale bürünebilir.

DDR5 bellekle tablo değişebilir

Yıllardır konuşulan giriş seviyesi kartların APU’lar tarafından yutulacağı tezi görünüşe nazaran yavaş yavaş gerçekleşmeye başlıyor. Nvidia’nın entegre GPU’ların tesiriyle güncellemeye gitmesi bunun bariz bir örneği.

Vesair yandan DDR5’e geçişle dizüstü APU’ların grafik performansında yaşanacak düzgünleşme daha iştah kabartıcı durumda. Üstelik AMD Navi mimarisini şimdi APU’lara taşımadı bile.

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments