Türkiye’de filyasyon formülü nasıl uygulanıyor?

-

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüsün yayılmasını engellemek için filyasyon sisteminin uygulandığını açıkladı ve filyasyon detaylarını paylaştı.

Filyasyon nedir?

Filyasyon, bulaşıcı illetlerin kaynağını ve ilgili temaslı kimseleri bulmak için yapılan çalışmalara deniyor. Bir kimsede koronavirüs tespit edildiğinde bu kişinin yakın devranda bulunduğu alanlar tüm detaylarıyla öğreniliyor ve bu buralarda bulunup hastayla temasa girme ihtimali olan insanlarla muhabereye geçiliyor. Koronavirüs, temas yoluyla kolay bulaşabilen bir hastalık çeşidi olduğu için temaslı takibinin yapılması büyük ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle memleketimizde filyasyon usulüyle tarama yapılarak virüsün sair kimselere bulaşmasının önüne geçiliyor. Bakan Koca’ya nazaran filyasyon prosedürünü bizim uyguladığımız halde uygulayan öbür hiçbir devlet şimdi olmadı.

Türkiye’de bugüne kadar koronavirüs tanısı konan hastaların temas zincirindeki 261989 kişi tespit edildi. Bunların yüzde 95,8’ine ulaşıldı. Takibi yapılan yekun kişi sayısı 251028. Bakanın açıklamasına nazaran her doğrulanmış vakaya ortalama 4,5 temaslı kişi düşmektedir.

Sıhhat Bakanlığı’nın 14 Nisan tarihli COVID-19 rehberine nazaran mümkün yahut kesin vakayla yakın temaslı olan şahıslar 14 gün boyunca takip ediliyor. Bu vadede meskende izlenen temaslılar Vilayet Sıhhat Müdüriyeti tarafındna belirlenen yetkililer tarafından telefonla takip ediliyor.

Hanede izlenilmesine karar verilen kimseler ne yapmalı?

Şayet filyasyon ekibi tarafından size ulaşıldıysa ve koronavirüslü kişi ile temasınız olduğunuz belirtildiyse kesinlikle filyasyon ekibinin yönlendirmelerine uymanız gerekmekte. Bu ekibin yönergelerine ek olarak Sıhhat Bakanlığı’nın yayınladığı rehbere nazaran ilgili insanlar şu hususlara dikkat etmelidi.

  • Temaslı izlem mühletini hanede geçirmelidir.
  • Öbür kişi/kişiler ile tıpkı ortamı paylaştığı (ev, hastane vb.) devir tıbbi maske takmalıdır.
  • Mesken halkına bulaşma riskini önlemek için konutta takipli hastalar mümkünse hanesindeki öteki bireylerden farklı bir odada, mümkün değil ise güzel havalanan bir odada oturmalı, gayri insanlardan en az 1 metre uzakta olmalıdır ve tıbbi maske takmalıdır, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirmelidir.
  • Konuta, ziyaretçi kabul edilmemelidir.
  • Temaslının konut içindeki hareketi sonlandırılmalı; tuvalet, banyo üzere ortak kullanılan ortamlar yeterli havalandırılmalıdır.
  • Temaslı, zatî eşyalarını diğerleri ile paylaşmamalı, hane halkının bardak, tabak, havlu üzere eşyalarını kullanmamalı; şayet kullanması gerekirse bu eşyaları güzelce su ve sabunla yıkamalıdır. Vakanın kullandığı kıyafet ve çarşaf, nevresim üzere dokumacılık ürünleri60-90°C’de alışılagelmiş deterjan ile yıkanmalıdır
  • Banyo ve tuvaletler günde en az bir defa sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 alışılagelmiş sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenmelidir.

Türkiye’de 14 Nisan 2020 datalarına nazaran yekun 443626 test yapıldı. Yekun vaka sayısı 65111, yekun vefat sayısı 1403 ve yekun güzelleşen hasta sayısı 4799. Günlük olarak paylaşılan koronavirüs vaka tablolarını aşağıdaki galeriden görüntüleyebilirsiniz.

 

Share this article

Recent posts

Microsoft, Bing Wallpaper tatbikini tasarrufa sundu

Bildiğiniz üzere Bing arama motoru ana sahifesindeki art plan imajı günlük olarak yenileniyor ve birçok kişi bu fotoğrafları masaüstünde ...

Koronavirüs salgınında 18 Nisan tablosu

Devletimizi derinden etkileyen koronavirüs salgınında vaka sayıları giderek artıyor. Bugün itibariyle yapılan testlerde yeni vaka ...

Oppo A52’nin teknik özellikleri ve fiyat etiketi belirli oldu

Çinli teknoloji devi Oppo şu anda A52 olarak isimlendirilen yeni bir orta sınıf telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Cihazın teknik özellikleri ...

AMD’nin B550 yongasetinin çıkış tarihi sızdı

AMD bilgisayar yerküresini PCIe 4.0’la tanıştıran birinci taraf olduğu üzere artık de PCIe 4.0’u üst seviye bir özellik olmaktan çıkarıp ...

Samsung, Galaxy akıllı saatler için bir el yıkama pratiği başlattı!

Koronavirüs pandemisi sırasında enfekte olmamak için alınabilecek en değerli ve olağan tedbirlerden biri el yıkamadır.Samsung'un akıllı saat ...

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments